Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Novinky z Oravy

7 akcií v septembri na Orave, ktoré nesmiete zmeškať

Keďže momentálna situácia praje najmä domácej dovolenke, môžete dať šancu napríklad Orave. A ak už ste na Orave boli a navštívili ste všetky povinné jazdy, my vám ponúkame sedem akcií, prostredníctvom ktorých, môžete Oravu vnímať z odlišného uhla. Skúste návštevu Oravy, tentoraz iným štýlom a spoznávajte kultúru regiónu cez naše doporučené podujatia.

Čítať viac

Týchto 6 vecí na Orave určite nerobte! Poradíme vám, ako zapadnúť medzi miestnych a nedostať valaškou do chrbta

Na Orave dobre, na Orave zdravo, … Určite všetci poznáte túto tradičnú ľudovú pieseň. Čo sa najmä tým „zdravo“, naozaj myslí, vieme len my Oravci. Dovoľte mi, vám to trochu priblížiť. Tým „zdravo“, sa môže napríklad myslieť, že je vonku celkom kosa, rozumej zima. Aj keď, globálne otepľovanie neobišlo ani Oravu, tak veru sánky vyťahujeme, už len niekedy. „Zdravo“, v dnešnej eko-raw-bio dobe, by si ľudia hneď mohli interpretovať tak, že sa zdravo stravujeme. „Éeeeej bisťu! Šmaľcu si na chľeba hoď, k tomu cibuľe a nevymýšľaj!“ Takouto krásnou vetou, by vás určite nejedna správna oravská babka privítali. „Zdravo“ vieme pracovať, pomôcť, no a aj sa poriadne, odpusťte mi, inak sa to nazvať nedá, zdravo sa vieme „nasrať.“ A preto, keď prídete do styku s pravým Oravcom ako repa, vyhnite sa týmto nasledujúcim, povedzme „tvrdeniam“:

Čítať viac

Dolný Kubín trochu inak alebo ako si spraviť duševné selfie

Keď sa ma niekto spýta odkiaľ si a ja odpoviem: “Z Oravy”, nastáva u pýtajúceho najprv výraz. Potom pokývanie hlavou mierne do strany a možno doplňujúca otázka: “Odkiaľ z Oravy presne?” Necítiť v jeho tóne úplné pohŕdanie, ale rešpekt to tiež nie je. Asi ani zvedavosť príliš nezaregistrujete. Skôr už vidíte, že názor má, aj bez doplňujúcej otázky, ktorá však nepríde vždy. Zato výraz, ten sa objaví zakaždým. Asi si hneď predstaví polia, lúky, pasúce sa kravy, ruženec, borovičku, korbáčiky a medvede.

Čítať viac